Člověče, nezlob se! zůstane navždycky

Vypadá to po všech těch letech, že tomu asi tak bude. Vždyť i přec velkou modernizace deskových a společenských her všeobecně, zůstává stále jako jedna z vůbec nejznámějších her nejenom u nás, ale dokonce i ve světě. V zahraničí totiž také znají tuto hru. Mnoho lidí si dokonce myslí, že je to český vynález, to však není pravda. Původ pochází z prastaré doby v Indii, kdy se tam hrála hra zvaná Pačísí ze 7. století.
dvě děti
Postupně se dostala až do Španělska, nicméně se nijak zvlášť nerozšířila. Podruhé se o to pokusili Angličané, kteří hru do Evropy přivezli v devatenáctém století, ale to z Indie přímo, jelikož to v té době byla anglická kolonie. Patent a prodej byl zahájen v roce 1896. Je zajímavé, že tehdejší pravidla jsou v podstatě stejná jako je tomu dnes. Kdyby náhodou někdo nevěděl o co jde, tak pro ty. Herní plán je úplně jednoduchý.
Hrají proti sobě dva až čtyři hráči, přičemž si každý zvolí svoji barvu figurek – červená, modrá, žlutá, zelená. Každý má čtyři figurky. Na začátku se háže třikrát za sebou, a to každý hráč, dokud nehodí šestku. Kdo první hodí šestku, tak začíná. Samozřejmě druhý z hráčů musí čekat také až hodí číslo šest. Po šestce se háže ještě jednou. Musí se objet plán jednou dokola, přičemž cílem je dostat svoji figurku do domečku.
Komu se to podaří jako prvnímu, ten vyhrává. Když se stane, že hráč vyhodí soupeřovu figurku, tak musí zpět před startovní pole a čekat na šestku. To však háže jenom jednou. Výjimka, že háže třikrát je v tom případě, když jsou oba vyhození a musejí čekat oba na šestku – tam se háže třikrát jako na začátku. Existuje varianta, kdy může hrát až šest hráčů, normálně je maximum čtyři hráči. Tolik k pravidlům.
tři kostky
Masové rozšíření však přišlo o něco později. Stalo se tak vlastně díky německému obchodníkovi Josefu Friedrichovi Schmidtovi. Ten vydal hru jen chvilku před první světovou válkou, ovšem pod názvem Mensch, ärgere dich nicht. Tato společenská hra se dokonce rozšířila i do Spojených států Amerických a měla úspěch, což je trošku zvláštní, jelikož Američané obvykle nechápou nic evropského, a to ať jde jak o humor, tak i o cokoliv jiného.
V německy mluvících zemích je hra známá pod dalším názvem – Eile mit Weile. V roce 1882 se začala prodávat na Moravě a v Čechách. To byo ještě několik let právě před patentem. Ovšem boom, jak se dneska říká přišel až ve 30. a 40. letech 20. století. Hned od začátku se stala velmi populární a dávala se často jako dárek. Také, když se někde začínalo se společenskými hrami, tak jako první šla obvykle tato.
Existuje i Člověče pro matfyzáky, jinak se v roce 1997 pokusil o registraci chráněné značky podnikatel Přemysl Chmelař – nepodařilo se.            

Publikováno v Hry