Proč jsou nebankovní hypotéky bez registru tak oblíbené

Mít vlastní bydlení je snem mnoha lidí, a ne bezdůvodně. Pokud máte vlastní dům či byt, nemusíte se například bát, že vám majitel neprodlouží smlouvu. Tak nemusíte platit za to, že můžete danou nemovitost využívat. Zároveň máte také podstatně volnější ruku, co se nejrůznějších úprav týče.

Avšak tento sen se splní jen malému množství lidí. Je totiž faktem, že ceny nemovitostí rozhodně nejsou nejmenší. Je to především díky tomu, že se jedná o velmi žádanou, avšak omezenou komoditu. Zároveň je také nutné si uvědomit, že samotná stavba domu také není nejlevnější záležitostí. A to vše se musí do ceny zákonitě promítnout.

hypoteka1

Naštěstí zde existuje řešení. Tím je hypotéka, tedy účelová půjčka, určená ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. Poskytují ji jak banky, tak nebankovní společnosti. Na trhu jich je mnoho typů, které se liší především výší úroků a jiných poplatků a také podmínkami, které musí žadatel splňovat.

Je samozřejmé, že některé typy budou oblíbenější, než jiné. Jedním z těch populárních jsou pak nebankovní hypotéky bez registru. Jak již vypovídá z názvu, jsou poskytovány především nebankovními společnostmi. Jejich obliba pak vyplývá z toho, že na ni dosáhne mnohem širší část populace.

Na rozdíl od ostatních se totiž zde žadatel neprověřuje v registru dlužníků. To je seznam, kde jsou zapsáni lidé, kteří momentálně splácí či spláceli půjčku nebo nějaký jiný dluh. A pokud jste v tomto seznamu, je na vás hleděno jako na potenciálně nespolehlivého klienta, a vaše šance na schválení hypotéky tím značně klesají.

hypoteka5

Samozřejmě se v registru můžete ocitnout i bez vlastního přičinění. Stačí, aby si na vás například příbuzný či známý vzal půjčku, a tu pak neplatil. A právě pro takovéto případy je tento typ hypotéky vhodný.

Je samozřejmě nutné počítat s tím, že úroky a poplatky, především ty z prodlení, budou vyšší než obvykle. Firmy se tak brání proti neplatičům. Záleží tedy jen na vás, zda do ní půjdete. Jen je dobré si vždy před podpisem pořádně přečíst smlouvu, ať se nedočkáte nepříjemných překvapení.