Do Kyjeva na zajímavou nevšední dovolenou


Město leží na řece Dněpru v severní části země. Jeho rozloha je 827 km2 poskytuje domov skoro 3,5 milionům lidí. Město je kulturním a hospodářským centrem Ukrajiny. Pro svou starobylost je nazýván „matkou ruských měst“.

Od roku 1991 je Kyjev hlavním městem nezávislé Ukrajiny. Významně se do dějin zapsal v zimě 2004, kdy ve městě proběhly masové nepokoje kvůli podezření na zfalšované výsledky voleb. Nepokoje vyústily v tzv. „Oranžovou revoluci“ a ta vedla ke změně režimu v zemi.

kiev-

Historické centrum Kyjeva se rozkládá na kopcích na pravém břehu Dněpru. Ve dvacátém století se město rozšířilo i na levý břeh a byly k městu připojeny některé vzdálenější lokality. Reliéf města je hodně členitý, lesnaté pahorky střídají údolí s řekami. Do Dněpru zleva ústí Desna. Na sever od města je velká Kyjevská přehrada.

Podnebí je mírné kontinentální. Statistiky uvádějí 90 dnů v roce se sněhovou pokrývkou. Zimy zde umí být velmi vrtošivé a občasné oblevy střídají velké mrazy, až -20 °C. Nejkratší roční období je jaro. Nejdeštivějším obdobím je léto.

kiev-2

Právě díky menšímu přílivu turistů má město své kouzlo. Pokud se rozhodnete pro leteckou dopravu, určitě s obstaráním letenek za dobrou cenu nebudete mít žádný problém. Levné letenky praha kyjev Levneletenky.cz vás dopraví na letiště Boryspil. V budově najdete stánky mobilních operátorů a pokud se chystáte častěji telefonovat, určitě se vyplatí pořídit si místní sim kartu. Na letišti je také úschovna zavazadel, občerstvení a Wi-Fi zdarma.

Z letiště se do města dá dopravit vlakem, autobusem nebo pohodlně taxíkem.

V Kyjevě můžete navštívit několik památek, které jsou součástí fondu UNESCO. Chrám svaté Žofie byl dlouho největším pravoslavným chrámem na Ukrajině. Byl postavený v roce 1037 a dnes slouží jako muzeum. Interiér je nádherně zdobený freskami a v chrámu jsou ukryté ostatky kyjevského knížete Jaroslava Moudrého v sarkofágu.