Jak dát domu zimní kabát

Pokud nastanou chladné podzimní a poté zimní dny, zachumláme se do teplých kabátů, péřových bund, čepic, šál a rukavic, obujeme pohodlné a teploučké botky a do jara se s nepříjemnou zimou, nízkými teplotami a plískanicemi, nějak popereme.

Ale nejen sebe musíme před zimou dostatečně ochránit, ale zapomenout bychom neměli ani na náš dům, protože „náš dům, náš hrad“. A rozhodně nenechávat přípravy na chladné počasí na poslední chvíli, protože se může stát, že brzký příchod chladna nás překvapí nepřipravené. Předpovědi počasí jsou sice fajn, ale sami víte, jak se dost často mílí, a to obzvláště u předpovědí dlouhodobých.
zasněžený dům

Nedostatečná příprava a ponechání věcí náhodě, nás může ve finále vyjít na nemalou finanční částku a samozřejmě také spoustu starostí. Je lépe čekat živelnou katastrofu ve formě vydatného sněžení nebo tuhých mrazů a pak být příjemně překvapeni, že k tomu nedošlo, než naopak.

Na co myslet v první řadě? Základem domu je kvalitní střecha, dostává nejvíce zabrat, proto by se jí měla věnovat maximální péče. I když máte novou a s ní garantovanou živnost na desítky let, stejně ji před každou zimou pečlivě zkontrolujte. I malá drobnost může způsobit velké problémy. Všechny okapy zbavte překážek, aby mohly řádně odvádět vodu.
zimní počasí

Na to, aby nám i domu bylo teplo, máme topení. Tedy veškeré nedostatky, které jsme zaznamenali předchozí zimu a přes léto je odkládali, opravte, stejně tak nechte řádně a odborně prohlédnout kotel. S topením souvisí i komín, kominíci jsou vytížení, je jich málo, proto si jeho služby objednejte se předstihem. Teplo je v zimě základ, topení tedy včas odvzdušněte, zkontroluje ventily, stejně tak těsnění na oknech a dveřích, a to nejen venkovních, ale i uvnitř objektu, a to bez ohledu na jejich velikost.

Vše, co zamykáte, a je vystaveno venkovním vlivům, ošetřete tak, aby nezamrzlo, a vy jste se tak mohli dostat do svého domu a všech jeho součástí.

Publikováno v Dům