Kouzlo skandinávského stylu

Skandinávský neboli též severský styl se stává více oblíbeným, a to i v našich končinách. Však je útulný, nadčasový, a především cenově dostupný! Styl, jenž v sobě ukrývá snad jen samá pozitiva. Podstatným faktem je, že je funkční, prostorný, elegantní, a přitom ve své podstatě oplývá jednoduchostí. A určitě není chladný, jak by mohlo v mnohých navodit myšlenku, když se jedná o severský styl. Naopak! Vytváří hřejivé a útulné bydlení. V některých prvcích se podobá minimalismu.

interiér
 
 
Základ skandinávského stylu tvoří:
 

  1. Přírodní materiály – především kvalitní dřevo (bříza, borovice, dub) a vždy ve světlém odstínu, dřevo v tomto stylu hraje prim a to nejen v případě podlahy, nábytku ale i mnohdy coby dekorace, mezi další materiály náleží kov, kůže a sklo, které jsou doplněny kožešinou a z textílií to je zejména vlna, len či bavlna, poslední dobou se začíná v severském stylu objevovat i plast, a to zejména v případě doplňků, rovněž dobře působí a je i velmi oblíbený mramor, skandinávský styl čerpá inspiraci z přírody.

 

  1. Světlost a neutrálnost barev – převládá bílá a veškeré světlé odstíny, neboť tím je tak dosaženo maximálního optického prosvětlení, ve světlé barevné škále jsou jak zdi, tak podlaha, nábytek i dekorace, avšak reálné a často tomu bývá v rámci použití kontrastu černé a bílé, kdy černá barva je v podobě dekorace a doplňků, výrazný kontrast dodá na výjimečnosti a umocní originalitu stylu.

 

  1. Osvícení aneb budiž světlo – skandinávské země se potýkají po většinu roku s nedostatkem světla, není divu, že je tedy kladen důraz na přístupnost světla v případě velkých oken, která jsou jedním z typických znaků skandinávského stylu. Nejen velká okna příznivě napomohou na vzdušnosti prostoru, ale rovněž je v tomto stylu eliminace tmavších míst, koutů či nadbytečných příček.

 stolek

  1. Dekorace aneb dáme si do bytu – severský styl se vyznačuje praktičností a jednoduchostí, proto si ani nezakládá na množství doplňků a různé dekorace, avšak dekorace není vyloučena, jen v menší míře a zejména v podobě různých přehozů či plédů a především polštářků. Jak už bylo konstatováno, podstatu tvoří praktičnost, tak zmíněné dekorace v podobě přehozu apod. lze i obměnit. Útulnost podpoří i světlejší obrazy. Co se týče dekorace a řešení podlahy – v případě koberce je v tomto stylu řešeno alternativou menších kusových koberečků či kožešin.

 

Skandinávský styl vyniká svou osobitostí.

Publikováno v Nezařazené