Malé, velké dřevěné detaily

Úplně si to dokážete představit. Okno do zahrady, u kterého se více než vyjímá velký stůl pro rodinné stravování. Okno je tím pádem něčím zvláštní, má výsadní postavení v našem domě, či bytě. Mělo by snad být i trošku odlišeno od ostatních oken. Co ho odlišit ne jen barevně, ale i plasticky? Barevné odlišení bychom zvládli nalepením barevné, nebo i nějakým způsobem vzorované tapety. Ale to přece pořád není ono. A co takhle dřevěné obložení?
dřevěná stěna
Dřevění obložení se nehodí do každého interiéru. Určitě nebude ladit v moderním interiéru, ve kterém se snoubí železo, beton a sklo. Také bude asi trochu divně působit v bytě někde v panelovém domě, který je svým naturelem na hony vzdálený přírodě.
V rodinném domě na vesnici, v novostavbě s konstrukcí dřevostavby, nebo dokonce v domech stojících v blízkosti lesa a s výhledem do něj bude naopak tím pravým ořechovým. Zbývá jen zvolit vhodný odstín dřevěného obložení. O samotný příjemný dojem se postará materiál, materiálů – dřevo.
Dřevěné obložení vyrobíme nejsnadněji z obkladových palubek, které můžeme zakoupit v různých druzích i typech v kterékoliv prodejně pro řemeslníky. Prodávají se v různých délkách, ale pokud nemáte okno moc široké, postačí vám ty základní, dvoumetrové.
Je dobré i v případě, že umisťujeme palubky do interiéru, je napustit vhodným prostředkem. Různé lazury jsou ve velké škále barevných odstínů. Dřevo ochrání od různých mykóz, které by se mohly díky interiérové vlhkosti začít množit.
dřevěné obložení
Palubky po zaschnutí lazury nakrátíme pilou na potřebnou délku. Na stěnu pak přichytíme konstrukci z dřevěných hranolků, na které budeme ve směru ze zdola nahoru uchycovat jednu palubku za druhou. Palubky jsou opatřeny systémem pero, drážka. Jednotlivé kusy tak do sebe zapadají. Palubky uchycujeme pomocí speciálních příchytek. Když máme palubky až ke stropu, případně do výšky kde chceme obklad ukončit, máme v podstatě hotovo. Po krajích uchytíme vruty ukončovací profil, který prozatímní dílo přemění v profesionální práci.
Na závěr palubkový obklad opětovně namoříme a dodáme potřebný barevný odstín. Určitě se vám vaše výsledné dílo bude líbit.

Publikováno v Nezařazené