Mít doma schodiště je výhodné i pro rekonvalescenty


Úrazy

Přihodil se vám úraz typu zlomeniny, pohmožděniny nebo namožených vazů dolní končetiny a máte nohu na jistý čas znehybněnou? Po několika týdnech vám lékař, pokud se bude problém dobře hojit, doporučí začít s rekonvalescencí. V důsledku znehybnění totiž ochabují svaly, a jestliže nohu nezatěžujete pohybem delší čas, nemusí vaše tělo unést. Toto je zcela přirozený proces, se kterým je třeba počítat, a nemělo by vás to také překvapit.

schodiště v domě

K rehabilitaci se využívají různé pomůcky a jednou z těch méně známých a přitom velmi účinných jsou docela obyčejné schody. Jakmile totiž zvládnete chůzi po rovině, je vhodné zatížit končetinu silněji, a schodiště je k tomu naprosto ideální. Je totiž velmi bezpečné, můžete využít opory zábradlí mnohem lépe, než opory hole, a navíc máte i druhou nohu, která vás udrží v těžišti. Chůzi po schodech lze kdykoli přerušit a navíc rehabilitaci provádíte doma, tedy pokud máte doma schodiště k dispozici.

schodiště v exteriéru

Onemocnění

Rekonvalescence se týká i osob po nemoci dýchacího či trávicího ústrojí, kdy je zapotřebí opět pomalu začít zvyšovat frekvenci tělesného pohybu a zátěže. Chůze po schodech je velmi namáhavá, a proto se musí začínat velmi opatrně a postupně zvyšovat zátěžové dávky. Výhoda ale spočívá v tom, že cvičíte doma, nikam nemusíte docházet, do žádné posilovny či tělocvičny, a kdyby se vám přitížilo a potřebovali jste odpočívat v posteli, stačí jen zalehnout a být v klidu.

A pokud potřebujete posílit a výrazně zlepšit kondici, lze chůzi po schodech vylepšit batohem se zátěží, a chůzí s podřepy a stavěním na špičky chodidel. Každopádně choďte po schodech zcela naboso, aby vám to nepodkluzovalo a měli jste pevnou oporu ve vašem postoji.

Jak vidíte, docela obyčejné schodiště ceník se může stát spolehlivým partnerem při běžných každodenních činnostech, a tímto způsobem poslouží každému z vás bez rozdílu věku či pohlaví.