Modeláři

V dnešní době se jedná o poměrně drahou záležitost. Jedná se totiž o činnost, která probíhá již desítky let. Staré modely mají díky své zachovalosti vysokou peněžní hodnotu, a právě proto i nové kusy stojí nemalý peníz. Spousty detailů pak modeláři vytvářejí svépomocí sami tak, aby ušetřili. Pokud si chcete opatřit modelové kolejiště například o rozloze 2 metry čtvereční, počítejte s částkou okolo 16ti tisíc.

tunelové propojení

Nejprve je potřeba vytvořit vhodný podklad. Ideální je předem upravený terén, nebo rovná deska. Pro skladnost je pak ideální, když se kolejiště vejde například pod skříň, nebo pod postel. Dále si pak připravíme povrch. Nalepí se umělá travnatá plocha, případně se vytvoří nasypáním jemných obarvených pilin, nebo malých kamínků.
model železnice

Poté je vhodné umístit koleje. Je třeba dobře rozmyslet standard, ve kterém pak budeme veškeré vybavení kupovat. V zásadě můžeme zvolit buď variantu TT nebo H0. Tzv. Tétéčka jsou o něco málo větší nežli Hánuly. Kolejiště je potřeba zapojit správným způsobem tak, aby jím mohl protékat proud. Ideálně zkoušíme průběžně libovolným obyčejným multimetrem. Je potřeba vytvořit trať včetně výhybek, zatáček, nástupišť a křížení tratí, případných nadjezdů vlaků. Je vhodné také připojit všechny elektronické součásti, jako jsou lampy, návěstidla, přejezdy a výhybky.

Následně je potřeba vlaky vyzkoušet, zda jezdí po trati bezproblémově. Pokud ne, je potřeba zrevizovat celou trať a opravit případné chyby. Pokud již vše jezdí tak jak má, můžeme přistoupit k doplňkům, jako jsou nádražní budovy, stromy, automobily, ostatní stavby, zvířata a lidi.
modelové železnice

Pokud jste fajnšmekři, můžete ještě vymyslet a vytvořit ozvučení celého modelu. Může jít například o zvuky počasí, nádražní hlášení a mnohé další. Dále pak lze vytvořit i osvětlení celého modelu. To ideálně napojíme i na okruh, který ovládá lampy a jiné světelné prvky okolo kolejí.

Pokud tedy budete mít nějaký peníz navíc a chuť si hrát, pořiďte si domů TéTéčka!