Moli už se k vám nevrátí

Určitě jste se už s tímto nevraným hostem u vás doma setkali. Mol. Jeden maličký motýtek, který se usadí kdekoliv. Množí se velmi rychle, a chutná mu snad všechno. Nejvíc to bolí lidi, kteří si nakupují trvanlivé potraviny do zásoby. Na přiměřených zásobách není nic špatného, ale v dnešní době je vše dražší. Zejména u mouky nám mohou zbýt jen oči pro pláč. Jak tedy na to, pokud se i u vás usadili tito nezvaní hosté?

mol na zdi

Dózy

Určitě jste už slyšeli, že moli se dostanou snadno do běžných obalů, jako jsou sáčky nebo třeba krabičky. Musíte vyzkoušet více druhů dóz, a určitě najdete jednu, která ochrání vaše potraviny před zkázou.

Přesypte veškerou mouku

Mouka jim chutná snad nejvíc ze všech potravin. Vždy po příchodu domů prosejte jemným sítkem každý balíček, a uzavřete jej do dózy.

Pravidelně sledujte stav

Bydlíte v bytě nebo domě jen chvilku, ale není dne, kdy byste na nějakého nenarazili? Prohledejte skříně s jídlem, možná najdete zdroj. Pokud ano, je vhodné vše vyhodit, vydezinfikovat, a nakoupit znovu. Nezapomeňte opět na dózy.

Pořiďte si sítě do oken

Že to nemá s moly nic společného? Divili byste se, kolik jich k vám domů přiletí oknem. Větrejte vždy se sítí, aby se jich k vám doma dostalo co nejméně.

Pásky

V každé drogerii najdete pásky na moly od mnoha výrobců. Fungují tak, že jejich vůně moly přivábí, a ti se na ně přilepí. Nejásejte předčasně – může se stát, že si je přilákáte sami, zejména, pokud si pásek vylepíte přímo do spíže. Na stejném principu funguje mololapka. Neriskujte, a nelákejte k sobě moly z celého širého okolí.

hmyz na koláči

Triumf nakonec

Už jste zkusili všechno, a jste zoufalí, protože sotva jste všechno vyhodili, už je máte zase zpátky?
Existují vosičky, které moly krmí. Dopřejte jim hlavní chod v podobě šťavnatého mola. Je to jednoduché. Koupíte je, přijdou vám nadvakrát. Jednoduše je necháte tam, kde vidíte zvýšený výskyt molů, a vodičky už si poradí sami. Nemusíte se bát – okem je téměř nevidíte, ničemu a nikomu neškodí, a až skončí hostina – vylétnou oknem.

Moj s moly je na dlouhou trať, nevzdávejte se, a bojujte do posledního mola.

Publikováno v Dům