Sexuální výchova doma

Je s podivem, jaké má řada rodičů problémy vysvětlit svým dětem otázky okolo sexuální výchovy. Nebo to máte jinak? V televizi se naše děti koukají na reklamy, a tak vidí reklamy na vložky, tampóny, ale i kondomy nebo problémy s prostatou. A nebyly by to děti, kdyby neměli zvídavé otázky. Jenže mnoho rodičů jim neumí dát odpovědi, otázky ignorují nebo jim řeknou, že si o tom promluví později. Jenže tím začíná začarovaný kruh, který jen v dítěti vzbuzuje ještě větší zájem a rychle pochopí, že jde o něco tajemného a záhadného. Přitom dítěti stačí jen zcela prosté odpovědi úměrné jeho věku a berou to úplně stejně, jako jiná fakta o lidském těle.

tělo

Mnoho maminek si neuvědomuje, jaké trauma může zažít jejich dospívající dcera, pokud dostane svou první menstruaci na táboře, kde sebou nemá žádné hygienické potřeby a nezřídka propadne panice, že umře. Vedoucí táborů by vám mohli povykládat, jak děvče odmítalo vyjít ze sprchy a absolutně nevědělo, co se s ní a jejím tělem děje. Bohužel pravděpodobnost, že se to poprvé stane mimo domov je veliká, jak vám potvrdí řada žen.

žena

Podobně se stydí mluvit i tatínkové se svými syny. První poluce a první erekce tak může být nepříjemným zážitkem.

Možná kdybychom od malička mluvili o sexuální výchově více se svými dětmi, neměli bychom ani my takový ostych a mluvili bychom více o svých problémech s lékaři. Například muži při prvních problémech s erekcí budou vyhledávat doplněk stravy na erekci, ale že by zašli k lékaři a nechali se vyšetřit, zda to není skutečný zdravotní problém, to odkládají, až na kdovíkdy. Přitom stačí vyhledat lékaře muže a v klidu si popovídat o problémech a nechat si provést základní vyšetření.

Nedělejme z intimních otázek tabu, odpovídejme dětem na jejich otázky hned, upřímně a po pravdě. Nemotejme jim hlavu s motýlky a včelkami, protože jinak se zeptají svých kamarádů a ti jim to vysvětlí opravdu po lopatě.