Strojírenství a jeho úskalí

Strojírenství v posledních letech sklízí čím dál větší úspěch. Rozrůstá se ve všech směrech a programování je jistotou budoucnosti. Čím dál více mladých kluků se rozhoduje při výběru školy právě pro mechatroniku a obsluhu CNC strojů. V každé takové škole, kde se výukou tohoto předmětu zabývají, mají čím dál lepší a kvalitnější vybavení, které studentům dá skvělý základ do budoucího pracovního života.

cnc

Kromě základních předmětů se učí spoustu odborných základů, aby mohli naučenou teorii přeměnit na praxi. Díky vybaveným dílnám navíc mají studenti dostatek času si během studia osvojit praktické dovednosti. V každé takové dílně střední školy může každý z nás najít spoustu soustruhů, brusek nebo CNC strojů. Na stolech vždy leží různé výkresy, obrážecí nože a spousta dalšího materiálu. Díky praxím vychází ze škol šikovní obráběči, kteří jsou připraveni na pracovní život.

I přesto není snadné obsadit nabízenou pracovní pozici mladým absolventem střední školy. Většinou všude vyžadují alespoň pár let praxe a praktická cvičení na školách většinou náborové organizace moc nezajímají. Kde ovšem mají studenti praxi nabrat, to už jim nikdo neporadí. Poštěstí se tak pár lidem z mála, že se někde uchytí i bez praxe a firma jim poskytne možnost dál na sobě pracovat. Bohužel se to netýká jen strojírenského odvětví, ale většiny oborů. Mladí lidé tak odcházejí pracovat stále častěji do zahraničí, protože tady jsou nedocenění.

cnc

Strojírenství však mladé lidi potřebuje, protože starší generace už se odmítají učit programovat na modernějších přístrojích, a to je právě budoucnost strojírenství. Proto by firmy měli přemýšlet tak, že mladého člověka si můžou zaučit podle sebe a může u nich pracovat několik dalších let. Tvrzení, že nemá dotyčný potřebnou praxi a nebyl by v provozu užitečný, je tak mnohdy zcela mylné a nesmyslné.