Typy a triky pro ekologičtější domácnost

Velkým nedostatkem čisticích prostředků, které obsahují chemické látky, je například jejich vysoká cena, mohou také vyvolávat zdravotní problémy ve formě ekzémů či dýchacích obtíží, jejich použití a následná likvidace může poškodit životní prostředí. Pokud se tedy chystáte na velký úklid proč při tom nebrat v úvahu přírodní alternativy.

Velký úklid

1. Použijte citron

Citrony jsou, doslova, čistícím přírodním zázrakem. Mají totiž silné antiseptické a antibakteriální vlastnosti. Díky vysokému obsahu kyselin mohou být také přírodním dezodorantem „pohlcovačem pachů“.

2. Použijte jedlou sodu

Jedlou sodu má každý, kdo rád peče v komoře. Dá se ovšem použít i k uklízení. Díky alkalickým látkám působí jako jemné rozpouštědlo a taktéž pohlcuje pachy.

Prostřednictvím sody a vody můžete vytvořit hustou pastu, která se výborně hodí na odstranění povrchové rzi. Vytvoříte-li více tekutou směs, můžete ji využít jako víceúčelový čistič, který je obzvláště účinný v boji s mastnotou. Dá se také využít k čištění špatně dostupného dna lahví na pití.

3. Perte šetrněji

Jedlou sodu můžete bezpečně použít i při praní. Stačí ji přidat do pračky čímž docílíte změkčení prádla a odstraníte s její pomocí i nepříjemný zápach z oblečení.

4. Použijte bílý ocet

Bílý ocet obsahuje slabou kyselinu octovou, která se dá využít téměř ve všech oblastech domácího úklidu. Ocet zřeďte s vodou, naplňte směs do rozstřikovače a máte účinný odstraňovač skvrn pro různé textilie, který má zároveň i antiseptické účinky.
Uklízecí prostředky

5. Na okna ekologičtěji

Při mytí oken je bílý ocet vaším nejlepším přítelem. Naplňte rozprašovač o objemu 1 litru 500 ml octa a 500 ml vody. Rozstříkejte po celé délce okna, stáhněte stěrkou a případné nedokonalosti dolaďte hadříkem z mikrovlákna. Stejný potup můžete aplikovat u všech skleněných ploch ve vaší domácnosti a taktéž na zrcadla.

Publikováno v Dům