V čem tkví skutečné bohatství Evropy

Doby, kdy se bohatství měřilo zlatem, drahými kovy, případně jinými nerostnými surovinami, je dávno pryč. Evropa je jako celek poměrně dost vytěžená a nemůže v tomto měřítku konkurovat ostatním kontinentům.

evropská unie vlajky

Co se týče samotného kapitálu, stačí se podívat na vlastníky jednotlivých společností. Velké množství peněz zde investují mimoevropští investoři, především z Číny, takže kapitálovým bohatstvím taktéž nemůže Evropa konkurovat jiným velkým hráčům. Nemusíme jít nikam daleko, stačí se poohlédnout v České republice. Ať už se jedná o České aerolinky, nebo fotbalovou reprezentaci, jsou tyto tradiční podniky tahány za nitky právě velkými čínskými investory.

V čem tkví však skutečná síla Evropy, díky které si drží status vyspělého kontinentu?

Vybudovaná infrastruktura

Kontinent, na kterém žijeme, se může pyšnit výbornou infrastrukturou, která je již zde vybudovaná a dále se dotváří. Ať už se jedná o samotné silnice nebo nejrůznější domy, kanalizace, zdravotnictví, školství atp. V těchto prvcích je Evropa velkými skoky před některými kontinenty.
propojení měst

Úroveň života

Věci, které bereme jako samozřejmost, jinde samozřejmostí nejsou, a naopak se berou za luxus. Na příkladu stačí uvést tekoucí voda z kohoutku, splachovací záchod a jiné. Dále již zmiňované zdravotnictví a školství, které se nachází na špičkové úrovni.

Podnebí

Obrovskou výhodou Evropy je taktéž velice příznivé klima. Ačkoliv v posledních letech dochází ke globální změně klimatu, stále můžeme Evropu považovat za nejvíce pohostinné místo na zeměkouli. Střídají se zde čtyři roční období a teploty bývají poměrně pravidelné, což přeje k rozmanitosti krajiny a ideálním podmínkám pro život.

Znalosti, věda a výzkum

Kategorie úzce související se zmiňovaným školstvím a infrastrukturou. Evropský kontinent se může pyšnit nabitými znalostmi a současnou vědou a výzkumem. Pokud výsledky aplikujeme do běžného života, posouvá právě tato kategorie mílovými kroky dopředu celou vyspělost Evropy.


Publikováno v Nezařazené