Vývoj sportovní módy

Pokud zabrouzdáme v paměti, tak se zřejmě mnohým vybaví zejména hodiny tělesné výchovy představující nezapomenutelné bílo tričko a modré trenýrky pro děvčata, chlapci červené. Nezbytnou doplňující obuví bílé jarmilky. Pro jiné je ve znamení cvičebního úboru zvaného můra a pletených návleků. Spartakiáda v rámci přehledu sportovní módy je taktéž neopomenutelným elementem. Kdo však ale ví, že před více jak sto lety byla považována sukně a halenka za cvičební úbor.

běh
 
 
Historie aneb jak se měnil sportovní módní trend
 
Bod zlomu nastal v 60. letech, kdy sportovní oblečení se začalo podobat alespoň z části současnému. Neboť došlo k posunu ve vývoji a začaly se nosit těsné krátké kalhoty ke kolenům v kombinaci s pohodlným tričkem. 80. léta se zapsala do historie dějin v podobě módního trendu kompletů ze šusťákoviny, vše hýřilo k tomu náležitě pestrou paletou barev.
 
Ještě na počátku 20. století se jednalo o nekvalitní sportovní oblečení, nedisponující potřebným komfortem.
 
 gymnastika

Nároky na sportovní módu
 
Dnes sportovní móda má nelehké poslání. Nejen že je kladen důraz na estetický prvek, ale zejména v rámci účelnosti. V současné době je smyslem sportovního oblečení napomoci k lepším výkonům, a především k navození komfortu při sportování.
 
Prvořadým atributem je dnes u materiálu preferovaná prodyšnost, dobře sající materiál, v případě například plavek se jedná o použití materiálu snižujícího odpor vody a zároveň samozřejmě nepostradatelnost pohodlného a příjemného materiálu. Viditelné změny jsou i co se týče sportovního oblečení a stylu módy v ženském tenise či gymnastice. Dnes sledování sportu je mnohdy jak módní přehlídkou. Však oblečení sportovců udává v nemalé míře módní trend.
Obměna nastala i v rámci cyklistického oblečení, a to nejen v perfektním střihu, vyladění sebemenšího detailu včetně každého švu. Oblečení musí být maximálně pohodlné.
 
tenis
 
Smysl sportovní módy
 
Neměnným faktem zůstává, že v rámci sportovního oblečení je kladen důraz na výše zmíněný komfort, dále nezbytná praktičnost. Sportovní móda disponuje svými pravidly, kdy materiál musí splňovat rovněž prodyšnost, odolnost apod.