Ženy aktivními řidičkami

Zpozorovali jste, že mít řidičák je i v 21. století stále spíše výsadou mužů? Ne. A víte o tom, že spousta žen řidičský průkaz ani nevlastní a vlastnit ho nechtějí. Jsou také ženy, které řidičský průkaz vlastní, ale aktivně neřídí. Proč tomu tak je a čeho se ženy vlastně bojí?

Je tomu tak po celé desetiletí: muž řídí, žena sedí u spolujezdce, muž závodí a žena mu na tribuně fandí, muži se stávají automechaniky a ženy jim chystají svačiny do práce, pro muže je automobil koníčkem, žena raději okopává zahrádku. Žijeme pořád v tomto stereotypu? Ano. Pro ženy není auto koníčkem, u kterého by chtěly trávit čas a ani pro ně není prioritou tento dopravní prostředek ovládat/řídit.
dáma s veteránem

Ano, pořád platí, že výjimka potvrzuje pravidlo. Najdou se i ženy, které milují řízení, které rády, často a aktivně řídí, které si své auto hýčkají a které mnohdy vůz ovládají lépe, jak samotní muži, ale častěji se setkáváme s jiným modelem.

Žena si udělá řidičský průkaz, odjezdí jízdy v autoškole a co dále? Koupí si hned svůj vůz? Většinou ne. Občas si půjčí auto od rodiny nebo partnera, někdy pomůže odřídit nějakou delší trasu, ale hlavním šoférem rodiny je pořád muž.

Ženy se bojí řídit, jsou opatrné, nemají to správné cítění, aby odhadly situaci. Dnes a denně se setkáváme se situací, kdy žena zpomaluje provoz na silnici, kdy je vytroubena řidičem mužského pohlaví, kdy nemůže zaparkovat na všech místech, protože tam nemůže auto správně vmanipulovat. Pokud žena převáží v autě např. ještě své vlastní potomky, strach narůstá. Ženy mají strach a všechny tyto situace je jen utvrdí v tom, že se při řízení necítí jistě a bezpečně.
řidička dodávky

A právě v ten moment, kdy se ženy necítí při řízení jistě a bezpečně, spousta z nich od řízení opouští a raději se stávají aktivními spolujezdci nebo využívají jiný druh dopravy. Žena, která aktivně neřídí, usedne po pár měsících, letech, 1x nebo 2x do roka za volant a v ten moment je vlastně nebezpečná sobě i ostatním.

Za volant by měli sedat jen aktivní řidiči, muži nebo ženy.